  • UWG1E470MCL1GS
UWG1E470MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UWG1E470MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UWG1E470MCL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWG1E470MCL1GS
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 25volts 47uF 105c 8X6.2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UWG1E470MCL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    UWG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    11.75μA
  • Ripple Current
    230mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    400mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    230mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm