  • B41044A3688M
B41044A3688M
advertisement
Manufacturer No:
B41044A3688M
HK JDW NO:
3410-B41044A3688M
Description:
6.8mF Capacitor 20% Bulk 2.6A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41044A3688M
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    6.8mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    2.04mA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.34
  • Impedance
    25mOhm
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    33.5026mm
  • Length
    31.5mm