  • B41607A7158M2
B41607A7158M2
advertisement
Manufacturer No:
B41607A7158M2
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41607A7158M2
Description:
1.5mF Capacitor 20% 5.5A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41607A7158M2
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    1.5mF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    115mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.364mA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    42.0116mm