  • B41692A7477Q007
B41692A7477Q007
advertisement
Manufacturer No:
B41692A7477Q007
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B41692A7477Q007
Description:
470μF Capacitor 30% 4.9A Axial
Step5Bar-code shipping tag
B41692A7477Q007
  • Tolerance
    30%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Leakage Current
    0.1168mA
  • Ripple Current
    4.9A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    12mm
  • Length
    30mm