  • B41858C9277M000
B41858C9277M000
advertisement
Manufacturer No:
B41858C9277M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41858C9277M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
270μF Capacitor 20% Bulk 1.309A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41858C9277M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    131mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.27mA
  • Ripple Current
    1.309A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    40mm