  • B43305G2128M060
B43305G2128M060
advertisement
Manufacturer No:
B43305G2128M060
HK JDW NO:
769-B43305G2128M060
Description:
1.2mF Capacitor 20% 2.71A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43305G2128M060
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    1.2mF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm
  • Ripple Current
    2.71A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Length
    35mm