  • B43501C5227M007
B43501C5227M007
advertisement
Manufacturer No:
B43501C5227M007
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43501C5227M007
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% Bulk 1.46A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43501C5227M007
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.94603mA
  • Ripple Current
    1.46A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Length
    35mm