  • B43504A9567M
B43504A9567M
advertisement
Manufacturer No:
B43504A9567M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43504A9567M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
560μF Capacitor 20% Bulk 2.23A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43504A9567M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.67237mA
  • Ripple Current
    2.23A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    200mOhm
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    51.9938mm