  • B43508A9127M007
B43508A9127M007
advertisement
Manufacturer No:
B43508A9127M007
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43508A9127M007
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
120μF Capacitor 20% 690mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43508A9127M007
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    120μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.02Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.57153mA
  • Ripple Current
    690mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Length
    30mm