  • B43601E2397M000
B43601E2397M000
advertisement
Manufacturer No:
B43601E2397M000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43601E2397M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
390μF Capacitor 20% 1.77A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43601E2397M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    390μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    230mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.93602mA
  • Ripple Current
    1.77A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Length
    35mm