  • B43821A2475M000
B43821A2475M000
advertisement
Manufacturer No:
B43821A2475M000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43821A2475M000
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43821A2475M000
Description:
B43821 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43821A2475M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    B43821
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    55mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    55mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm