  • B57164K102J
B57164K102J
advertisement
Manufacturer No:
B57164K102J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57164K102J
Purchasing and Inquiry
B57164K102J Overview
The Radial package includes it for convenience. The maximum operating temperature of 125°C allows for reliable operation of NTC thermistors. Optimal reliability requires a minimum temperature of -55°C for NTC thermistors. The 2 pins of the NTC thermistor must be connected in order for it to function properly.
B57164K102J Features
2 Pins
1kOhm Resistance
5% Tolerance
B57164K102J Applications
There are a lot of TDK Corporation B57164K102J NTC Thermistors applications.
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Compensation of pressure sensors
Step5Bar-code shipping tag
B57164K102J
  • Mount
    PCB, Through Hole
    2
  • Weight
    400.011771mg
  • Tolerance
    5%
  • Termination
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    450mW
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    36mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Power Dissipation-Max
    450mW
  • Accuracy
    3 %
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm