  • B57234-S150-M
B57234-S150-M
advertisement
Manufacturer No:
B57234-S150-M
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57234-S150-M
Purchasing and Inquiry
B57234-S150-M Overview
NTC thermistors comes in the package?of a Bulk. NTC thermistors can operate reliably at 170°C due to their maximum operating temperature. It is recommended that NTC thermistors operate at a minimum temperature of -55°C for relibility reasons. NTC thermistors are capable of carrying a maximum current of 4A without deteriorating excessively.
B57234-S150-M Features
Package/Case: Bulk
15Ohm Resistance
Current Rating of 4A
20% Tolerance
B57234-S150-M Applications
There are a lot of EPCOS B57234-S150-M NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Air-conditioning systems
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Automotive Electronics
  • Liquid Level Sensing
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Battery packs
  • Automotive electronics
  • Mobile phones
Step5Bar-code shipping tag
B57234-S150-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    15Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    3.2W
  • Current Rating
    4A
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Power Dissipation-Max
    3.2W
  • Dissipation Factor
    17 %
  • Diameter
    15mm
  • Width
    7mm