  • B57301V2472H060
B57301V2472H060
advertisement
Manufacturer No:
B57301V2472H060
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57301V2472H060
Package:
Datasheet:
B57301V2472H060
Purchasing and Inquiry
B57301V2472H060 Overview
NTC thermistors are packaged as a Tape and Reel. Temperatures below 125°C allow NTC thermistors to operate reliably. In order to ensure reliability, NTC thermistors should operate at -55°C as low as possible. Featuring a total of 2 terminations, these NTC thermistors are used in various applications. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly. A component such as an electronic component can dissipate power of 0.18W.
B57301V2472H060 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
4.7kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.18W
3% Tolerance
B57301V2472H060 Applications
There are a lot of EPCOS B57301V2472H060 NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Air-conditioning systems
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • CD players
  • Electronic Thermometers
  • Compensation of pressure sensors
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Electronic Thermometers
  • Automotive Electronics
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
B57301V2472H060
    Select All
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    180mW
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.18W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    3635 K
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    6.010099mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    3%