  • B57351V5223J060
B57351V5223J060
advertisement
Manufacturer No:
B57351V5223J060
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57351V5223J060
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
B57351V5223J060
Purchasing and Inquiry
B57351V5223J060 Overview
Tape & Reel (TR) is the package size of NTC thermistors. I have included it in package 0603 (1608 Metric) for convenience. As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±5%. Temperature -40°C~150°C should be set on NTC thermistors for reliable performance. A NTC thermistor operating at 150°C can operate reliably. At -40°C, NTC thermistors are reliable. To ensure that NTC thermistors work properly, their 2 pins must be connected. A NTC thermistors can set no more than 180mW power.
B57351V5223J060 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
B57350 Series
Operating Temperature: -40°C~150°C
22kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
B57351V5223J060 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57351V5223J060 NTC Thermistors applications.
  • Battery packs
  • Temperature measurement and compensation
  • LCD compensation
  • Electronic Thermometers
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Liquid Crystal Display
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Automotive electronics
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
B57351V5223J060
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B57350
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    22kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    180mW
  • Depth
    800μm
  • Power - Max
    180mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    22k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3980K
    3940K
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm