  • B57364S0209M051
B57364S0209M051
advertisement
Manufacturer No:
B57364S0209M051
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57364S0209M051
Package:
Radial
Datasheet:
B57364S0209M051
Description:
Thermistor NTC 2 Ohm 20% 2-Pin Radial 2900K T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B57364S0209M051
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    7mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5.1W
  • Operating Temperature (Max)
    170°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Thermistor Application
    SOFT START
  • Diameter
    21mm