  • B57411V2221J62
B57411V2221J62
advertisement
Manufacturer No:
B57411V2221J62
HK JDW NO:
3410-B57411V2221J62
Purchasing and Inquiry
B57411V2221J62 Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Cut Tape (CT). NTC thermistors are designed to operate reliably at temperatures below 125°C. NTC thermistors can operate at -55°C for relability. Featuring a total of 2 terminations, these NTC thermistors are used in various applications. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function.
B57411V2221J62 Features
2 Pins
Package/Case: Cut Tape (CT)
220Ohm Resistance
5% Tolerance
B57411V2221J62 Applications
There are a lot of EPCOS B57411V2221J62 NTC Thermistors applications.
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Mobile phones
  • Liquid Level Sensing
  • Automotive Electronics
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
Step5Bar-code shipping tag
B57411V2221J62
    Select All
  • Mount
    2
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    5%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    220Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    3550
  • HTS Code
  • Power Rating
    210mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Power Dissipation-Max
    210mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermal Sensitivity Index
    3540 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm