  • B57471V2474H062
B57471V2474H062
advertisement
Manufacturer No:
B57471V2474H062
HK JDW NO:
3410-B57471V2474H062
Package:
Datasheet:
B57471V2474H062
Purchasing and Inquiry
B57471V2474H062 Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Tape and Reel. NTC thermistors are reliable when operating at 125°C. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of -55°C. Featuring a total of 2 terminations, these NTC thermistors are used in various applications. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
B57471V2474H062 Features
2 Pins
Package/Case: Tape and Reel
470kOhm Resistance
3% Tolerance
B57471V2474H062 Applications
There are a lot of EPCOS B57471V2474H062 NTC Thermistors applications.
  • Liquid Crystal Display
  • Water heaters
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
B57471V2474H062
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    13.012431mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    470kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    4480
  • HTS Code
  • Power Rating
    210mW
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Thermal Sensitivity Index
    4455 K
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm