  • B57540G103J
B57540G103J
advertisement
Manufacturer No:
B57540G103J
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57540G103J
Purchasing and Inquiry
B57540G103J Overview
NTC thermistors are designed to operate reliably at temperatures below 200°C. In order to keep their reliability up, NTC thermistors can operate at -55°C. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly.
B57540G103J Features
2 Pins
10kOhm Resistance
5% Tolerance
B57540G103J Applications
There are a lot of EPCOS B57540G103J NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating systems
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature detection of battery cells
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Battery packs
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
B57540G103J
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    18mW
  • Lead Diameter
    150 μm
  • Diameter
    800μm
  • Height
    1.4mm