  • B57560G1103G000
B57560G1103G000
advertisement
Manufacturer No:
B57560G1103G000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57560G1103G000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57560G1103G000 Overview
In order to make it as convenient as possible, it has been included in the Radial package. Temperatures below 200°C allow NTC thermistors to operate reliably. NTC thermistors can operate at a minimum temperature of -55°C without compromising reliability. A total of 2 terminations are on these NTC thermistors. The 2 pins of the NTC thermistor must be connected in order for it to function properly. Unlike other electronic components, the electronic component can absorb power dissipation of 0.05W.
B57560G1103G000 Features
2 Pins
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.05W
2% Tolerance
B57560G1103G000 Applications
There are a lot of EPCOS B57560G1103G000 NTC Thermistors applications.
  • Mobile phones
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature compensation of display contrast
  • Liquid Level Sensing
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
B57560G1103G000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    GLASS ENCAPSULATED
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    BULK
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Lead Diameter
    300 μm
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3478 K
  • Diameter
    2.3mm
  • Height
    4.1mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    2%