  • B57621C5103K62
B57621C5103K62
advertisement
Manufacturer No:
B57621C5103K62
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57621C5103K62
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
B57621C5103K62 Overview
It is included in the 1206 package for convenience. For NTC thermistors, 125°C is the maximum operating temperature. An NTC thermistor can operate reliably at temperatures as low as -55°C. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
B57621C5103K62 Features
2 Pins
10kOhm Resistance
10% Tolerance
B57621C5103K62 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57621C5103K62 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature measurement and compensation
  • Refrigeration
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Electronic Thermometers
  • Water heaters
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
B57621C5103K62
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    18.001947mg
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    300mW
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm