  • B57869S502G140
B57869S502G140
advertisement
Manufacturer No:
B57869S502G140
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57869S502G140
Purchasing and Inquiry
B57869S502G140 Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Bulk. Radial includes it as a convenience. NTC thermistors work reliably at 155°C as their maximum operating temperature. n order to ensure reliability, NTC thermistors are rated for operation at a minimum temperature of -55°C. The 2 pins of the NTC thermistor must be connected in order for it to function properly.
B57869S502G140 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
5kOhm Resistance
0.5% Tolerance
B57869S502G140 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57869S502G140 NTC Thermistors applications.
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation of display contrast
  • LCD compensation
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Water heaters
  • Automotive Electronics
  • Automotive electronics
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
B57869S502G140
  • Mount
    Through Hole
  • Tolerance
    0.5%
  • Termination
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    60mW
  • Power Dissipation-Max
    60mW
  • Diameter
    2.41mm
  • Length
    6.5mm