  • B57881S103H1
B57881S103H1
advertisement
Manufacturer No:
B57881S103H1
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57881S103H1
Purchasing and Inquiry
B57881S103H1 Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Bulk. We have included it in the Radial package for your convenience. A maximum operating temperature of 155°C is required for the reliable operation of NTC thermistors. A NTC thermistor can operate at a temperature of -55°C for reliability. The 2 pins of the NTC thermistor must be connected in order for it to function properly.
B57881S103H1 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
10kOhm Resistance
3% Tolerance
B57881S103H1 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57881S103H1 NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature measurement and compensation
  • Medical Equipment and Apparatus
  • LCD compensation
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Personal Computer and Peripheral Device
Step5Bar-code shipping tag
B57881S103H1
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    3%
  • Termination
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    100mW
  • Depth
    3.5mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Power Dissipation-Max
    100mW
  • Accuracy
    1 %
  • Diameter
    3.5mm
  • Height
    4mm
  • Length
    3.5mm