  • B59100M1130A070
B59100M1130A070
advertisement
Manufacturer No:
B59100M1130A070
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B59100M1130A070
Package:
Radial
Datasheet:
B59100M1130A070
Purchasing and Inquiry
B59100M1130A070 Overview
B59100M1130A070 Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: Radial
Resistance @ 25°C: 100Ohm
Terminal Shape: FLEXIBLE WIRE
Series: B59100
Operating Temperature: 90°C~160°C
B59100M1130A070 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B59100M1130A070 PTC Thermistors applications.
  • Electronic Test Equipment
  • Printers
  • High function home appliances (microwaves and air-conditioners)
  • Temperature compensation and sensing in Automotive
  • Automotive
  • Thermal protection of winding in electric motors
  • Temperature Measurement/Instrumentation
  • Mobile Phones
  • FAX Machines
  • Power supplies, converters, and heat- sink
Step5Bar-code shipping tag
B59100M1130A070
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLEXIBLE WIRE
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Operating Temperature
    90°C~160°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    B59100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    550 OHM AT 130 DEG CEL
  • HTS Code
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    30V
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    100Ohm