  • TFPT0805L1801FM
TFPT0805L1801FM
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L1801FM
HK JDW NO:
873-TFPT0805L1801FM
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TFPT0805L1801FM
Purchasing and Inquiry
TFPT0805L1801FM Overview
For protection, PTC thermistors are contained in 0805 (2012 Metric) packages. For safety reasons, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). Using PTC thermistors at -55°C temperature should be their minimum operating temperature. In order for this thermistor to function properly, the operating temperature must not exceed 150°C. A thermistor has 2 pins. If the thermistor can't transfer and conduct this power loss without overheating, it'll overheat. When it works, this thermistor will provide a voltage of 40V.
TFPT0805L1801FM Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 1.8kOhms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%
TFPT0805L1801FM Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0805L1801FM PTC Thermistors applications.
  • Portable Medical Instruments
  • Industrial
  • Motor control
  • Various engine control units
  • Automatic doors/elevators
  • Disk Drives
  • Limit temperature monitoring
  • Battery Management
  • Automotive
  • Personal Computers
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L1801FM
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    1%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    1.8kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Voltage
    40V
  • Power - Max
    100mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance @ 25°C
    1.8kOhms
  • Height
    450μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm