  • TFPT0805L1001FV
TFPT0805L1001FV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L1001FV
HK JDW NO:
873-TFPT0805L1001FV
Package:
0805 (2125 Metric)
Datasheet:
TFPT0805L1001FV
Purchasing and Inquiry
TFPT0805L1001FV Overview
For protection, PTC thermistors are packaged in 0805 (2125 Metric) packages. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety reasons. It is terminated with 2. It has a total of 2 pins. In the event that the PTC thermistors are operating, they can deliver 40V voltage. The maximum capacity of a thermistor to transfer and conduct this power loss without overheating should be 100mW. The thermistor supplies 40V voltage nominally when it works. When PTC thermistors produce heat, they should be at 100mW. As a rule of thumb, this thermistor should provide a maximum voltage of 40V to ensure reliable operation.
TFPT0805L1001FV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2125 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 1kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 1%
TFPT0805L1001FV Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0805L1001FV PTC Thermistors applications.
  • Limit temperature monitoring
  • Portable Medical Instruments
  • Temperature compensation and sensing in Motor drives
  • Personal Computers
  • Automatic doors/elevators
  • Telecom
  • FAX Machines
  • High function home appliances (microwaves and air-conditioners)
  • SMPS
  • Temperature Regulators
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L1001FV
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2125 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2014
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thin Film
  • Voltage - Rated
    40V
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2125
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage
    40V
  • Max Supply Voltage
    40V
  • Power Dissipation
    100mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance @ 25°C
    1kOhm
  • Height
    550μm
  • Length
    2.6mm
  • Width
    1.25mm