  • TFPT0603L1001FV
TFPT0603L1001FV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0603L1001FV
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-TFPT0603L1001FV
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TFPT0603L1001FV
Purchasing and Inquiry
TFPT0603L1001FV Overview
The PTC thermistors are put into 0603 (1608 Metric) packages to protect the devices from damage. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety purposes. PTC thermistors have 2 terminations. A thermistor has 2 pins. PTC thermistors could operate at 30V voltages. There should be no overheating when the thermistor's maximum capacity is 75mW. The thermistor can theoretically supply 30V voltage when working. PTC thermistors should produce 75mW heat. To ensure reliable performance, this thermistor should operate at a maximum voltage of 30V.
TFPT0603L1001FV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 1kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 1%
TFPT0603L1001FV Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0603L1001FV PTC Thermistors applications.
  • Entertainment Systems
  • Thermal protection of winding in electric motors
  • Cellular Phones
  • Chargers
  • Household appliances
  • HVAC
  • Notebooks
  • Battery Management
  • Circuits for ETC equipment
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0603L1001FV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TFPT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Power Rating
    75mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Depth
    850μm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Voltage
    30V
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Power Dissipation
    75mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance @ 25°C
    1kOhm
  • Height
    550μm
  • Length
    1.6mm