  • B72210S2151K101
B72210S2151K101
advertisement
Manufacturer No:
B72210S2151K101
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B72210S2151K101
Package:
Datasheet:
B72210S2151K101
Description:
VARISTOR 240V 3.5KA DISC 10MM
Step5Bar-code shipping tag
B72210S2151K101
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material
    Metal
  • Weight
    2.000002g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    350pF
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    4.7mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    150V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Max Output Current
    3.5kA
  • Max Voltage Rating (AC)
    150V
  • Max Voltage Rating (DC)
    200V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Max Surge Current
    3.5kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Energy
    30 J
  • Varistor Voltage
    240V
  • Clamping Current
    25A
  • Voltage - Clamping
    395V