  • B72530T0300K062
B72530T0300K062
advertisement
Manufacturer No:
B72530T0300K062
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B72530T0300K062
Package:
Datasheet:
B72530T0300K062
Description:
EPCOS B72530T300K62 TVS Varistor, 30 V, 38 V, 77 V, 1210 [3225 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Step5Bar-code shipping tag
B72530T0300K062
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Cut Tape
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    1nF
  • Subcategory
    VARISTOR
  • Voltage - Rated DC
    38V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    2.5mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.01W
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Max Voltage Rating (AC)
    30V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    38V
  • Max Surge Current
    300A
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Energy
    2 J
  • Varistor Voltage
    47V
  • Clamping Current
    2.5A
  • Voltage - Clamping
    77V
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.2mm