  • B72520T140K62
B72520T140K62
advertisement
Manufacturer No:
B72520T140K62
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B72520T140K62
Package:
1206
Datasheet:
B72520T140K62
Description:
CT Series 18 V 14 Vrms 38 V Clamp 200 A 700 pF SMT Ceramic Multilayer Varistor
Step5Bar-code shipping tag
B72520T140K62
    Select All
  • Lifecycle Status
    Production (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206
  • Packaging
    Cut Tape
  • Max Operating Temperature
    125 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Capacitance
    700 pF
  • Max Power Dissipation
    8 mW
  • Depth
    1.6 mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    14 V
  • Max Voltage Rating (DC)
    18 V
  • Clamping Voltage
    38 V
  • Peak Pulse Current
    200 A
  • Max Surge Current
    200 A
  • Voltage Tolerance
    10 %
  • Energy
    500 mJ
  • Varistor Voltage
    22 V
  • Max Varistor Voltage
    24.2 V
  • Min Varistor Voltage
    19.8 V
  • Length
    3.2 mm