  • B72210S621K101
B72210S621K101
advertisement
Manufacturer No:
B72210S621K101
Manufacturer:
TDK
HK JDW NO:
13289-B72210S621K101
Package:
Radial
Datasheet:
B72210S621K101
Description:
Var MOV 625VAC/825VDC 2500A 1000V Radial Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72210S621K101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Capacitance
    90 pF
  • Depth
    7.5 mm
  • Lead Pitch
    7.5 mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    625 V
  • Max Voltage Rating (AC)
    625 V
  • Max Voltage Rating (DC)
    825 V
  • Lead/Base Style
  • Clamping Voltage
    1.65 kV
  • Max Surge Current
    2.5 kA
  • Voltage Tolerance
    10 %
  • Energy
    68 J
  • Varistor Voltage
    1 kV
  • Max Varistor Voltage
    1.1 kV
  • Min Varistor Voltage
    900 V