  • B72214S0110K551.
B72214S0110K551.
advertisement
Manufacturer No:
B72214S0110K551.
Manufacturer:
TDK
HK JDW NO:
13289-B72214S0110K551.
Package:
Radial
Datasheet:
B72214S0110K551.
Description:
Var MOV 11VAC/14VDC 1000A 18V Radial T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72214S0110K551.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10 %
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Capacitance
    12.1 nF
  • Depth
    4 mm
  • Current Rating
    10 A
  • Lead Pitch
    7.5 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    11 V
  • Max Voltage Rating (DC)
    14 V
  • Lead/Base Style
  • Clamping Voltage
    36 V
  • Max Surge Current
    1 kA
  • Voltage Tolerance
    10 %
  • Varistor Voltage
    18 V
  • Diameter
    14 mm