  • B72214T2301K101
B72214T2301K101
advertisement
Manufacturer No:
B72214T2301K101
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72214T2301K101
Package:
SIP
Step5Bar-code shipping tag
B72214T2301K101
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Package / Case
    SIP
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    4.000004g
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Voltage - Rated DC
    385V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    11.2mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    50A
  • Reference Standard
    CECC42000
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    300V
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    385V
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Max Surge Current
    6kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    517V
  • Energy
    125 J
  • Varistor Voltage (Min)
    423V
  • Varistor Voltage
    470V
  • Clamping Current
    50A
  • Voltage - Clamping
    775V
  • Height
    22mm
  • Length
    19.2mm
  • Width
    11.2mm