  • B72220S0500K101
B72220S0500K101
advertisement
Manufacturer No:
B72220S0500K101
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B72220S0500K101
Package:
Datasheet:
B72220S0500K101
Description:
VARISTOR, 27.0J, 50VAC
Step5Bar-code shipping tag
B72220S0500K101
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    14.999988g
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.8nF
  • Subcategory
    VARISTOR
  • Voltage - Rated DC
    65V
  • Packing Method
    BULK
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    4.3mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    25mm
  • Max Supply Voltage
    50V
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Max Voltage Rating (DC)
    65V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Max Surge Current
    6.5kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Energy
    27 J
  • Varistor Voltage
    82V
  • Clamping Current
    100A
  • Voltage - Clamping
    135V
  • Diameter
    20mm
  • Thickness
    4.3mm