  • B72225T4171K101
B72225T4171K101
advertisement
Manufacturer No:
B72225T4171K101
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72225T4171K101
Package:
Radial, Box - 3 Lead
Datasheet:
B72225T4171K101
Description:
VARISTOR 270V 20KA RADIAL BOX
Step5Bar-code shipping tag
B72225T4171K101
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box - 3 Lead
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    AdvanceD Thermofuse
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Thermally Protected
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reference Standard
    CECC42000
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Number of Circuits
    1
  • Capacitance @ Frequency
    1500pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    297V
  • Energy
    245J
  • Varistor Voltage (Min)
    243V
  • Varistor Voltage (Typ)
    270V
  • Maximum AC Volts
    175V
  • Maximum DC Volts
    225V
  • Current - Surge
    20kA
  • Circuit DC Voltage-Max
    225V