  • B72225T4351K101
B72225T4351K101
advertisement
Manufacturer No:
B72225T4351K101
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72225T4351K101
Package:
460
Step5Bar-code shipping tag
B72225T4351K101
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Package / Case
    460
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Metal Oxide
  • HTS Code
  • Capacitance
    750pF
  • Voltage - Rated DC
    460V
  • Depth
    11.2mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    150A
  • Reference Standard
    CECC42000
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    350V
  • Max Voltage Rating (AC)
    350V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    460V
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Max Surge Current
    20kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    616V
  • Energy
    495 J
  • Varistor Voltage (Min)
    504V
  • Varistor Voltage
    560V
  • Clamping Current
    150A
  • Voltage - Clamping
    910V
  • Height
    35.2mm
  • Length
    30.2mm
  • Width
    11.2mm