  • B72241L0461K100
B72241L0461K100
advertisement
Manufacturer No:
B72241L0461K100
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72241L0461K100
Step5Bar-code shipping tag
B72241L0461K100
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Packaging
    Box
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1.75nF
  • Subcategory
    VARISTOR
  • Packing Method
    BULK
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    11.4mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    460V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.4W
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    460V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    615V
  • Lead/Base Style
    Strap
  • Max Surge Current
    50kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage
    750V
  • Clamping Current
    300A
  • Voltage - Clamping
    1.24kV
  • Energy Absorbing Capacity-Max
    960 J
  • Length
    37.5mm