  • B72500T0250K060
B72500T0250K060
advertisement
Manufacturer No:
B72500T0250K060
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72500T0250K060
Quantity:
In Stock : 2657
Step5Bar-code shipping tag
B72500T0250K060
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    90pF
  • Subcategory
    VARISTOR
  • Voltage - Rated DC
    31V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.003W
  • Case Code (Imperial)
    0201
  • Max Supply Voltage
    25V
  • Max Voltage Rating (AC)
    25V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    31V
  • Max Surge Current
    30A
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Energy
    300 mJ
  • ESD Protection
    Yes
  • Varistor Voltage
    39V
  • Clamping Current
    1A
  • Voltage - Clamping
    67V
  • Height
    330μm
  • Length
    1.6mm