  • B72510T9200S172
B72510T9200S172
advertisement
Manufacturer No:
B72510T9200S172
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72510T9200S172
Step5Bar-code shipping tag
B72510T9200S172
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    34%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    170pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    26V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.005W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    26V
  • Max Surge Current
    80A
  • Energy
    400 mJ
  • ESD Protection
    Yes
  • Varistor Voltage
    29.7V
  • Clamping Current
    1A
  • Voltage - Clamping
    64V
  • Height
    1.4mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm