  • B72510V1140S262
B72510V1140S262
advertisement
Manufacturer No:
B72510V1140S262
Manufacturer:
EPCOS AG
HK JDW NO:
3410-B72510V1140S262
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72510V1140S262
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Terminals
    2
  • JESD-609 Code
    e4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.008W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Circuit DC Voltage-Max
    16V
  • Circuit RMS Voltage-Max
    14V