  • B72520V0600K062
B72520V0600K062
advertisement
Manufacturer No:
B72520V0600K062
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72520V0600K062
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
B72520V0600K062
Step5Bar-code shipping tag
B72520V0600K062
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.008W
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Varistor Voltage (Max)
    110V
  • Energy
    0.70J
  • Varistor Voltage (Min)
    90V
  • Varistor Voltage (Typ)
    100V
  • Maximum AC Volts
    60V
  • Maximum DC Volts
    85V
  • Current - Surge
    100A
  • Circuit DC Voltage-Max
    85V
  • Circuit RMS Voltage-Max
    60V