  • B72547L3140S200
B72547L3140S200
advertisement
Manufacturer No:
B72547L3140S200
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72547L3140S200
Package:
Datasheet:
B72547L3140S200
Description:
Quantity:
In Stock : 2992
Step5Bar-code shipping tag
B72547L3140S200
    Select All
  • Clamping Current
    10A
  • Voltage - Clamping
    40V
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Through Hole
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    BULK
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    4.1mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    14V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.03W
  • Lead Pitch
    5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    14V
  • Max Voltage Rating (DC)
    16V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Voltage Tolerance
    23%
  • Energy
    5.8 J
  • ESD Protection
    Yes
  • Varistor Voltage
    22V