  • B72590T8140S160
B72590T8140S160
advertisement
Manufacturer No:
B72590T8140S160
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72590T8140S160
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
B72590T8140S160
Description:
Varistors CT0402S14AHSG
Step5Bar-code shipping tag
B72590T8140S160
    Select All
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.003W
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Capacitance @ Frequency
    10pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    33V
  • Energy
    0.03J
  • Varistor Voltage (Min)
    23V
  • Varistor Voltage (Typ)
    28V
  • Maximum AC Volts
    14V
  • Maximum DC Volts
    16V
  • Current - Surge
    2A
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA