  • B84142B0016R000
B84142B0016R000
advertisement
Manufacturer No:
B84142B0016R000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B84142B0016R000
Package:
Datasheet:
Description:
Power Line Filter EMC 50Hz/60Hz 16A 250VAC/250VDC Terminal Block Flange Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B84142B0016R000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    PANEL MOUNT
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Terminal Block
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    113mm
  • Current Rating
    16A
  • Approval Agency
    UL; CSA; ENEC-10
  • Physical Dimension
    L121.0XB113.0XH61.0 (mm)/L4.764XB4.449XH2.402 (inch)
  • Operating Frequency
    50/60Hz Hz
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Filter Type
    SINGLE PHASE EMI FILTER
  • Current Rating (Max)
    16A
  • Leakage Current (Max)
    3.5mA
  • High Pot
    2700 V
  • Height
    61mm
  • Length
    144mm