  • BAS40-04-G3-18
BAS40-04-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BAS40-04-G3-18
HK JDW NO:
884-BAS40-04-G3-18
Datasheet:
BAS40-04-G3-18
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS40-04-G3-18
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600mA
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Weight
    8.788352mg
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    200mW