  • BAS40-06-G3-18
BAS40-06-G3-18
advertisement
Manufacturer No:
BAS40-06-G3-18
HK JDW NO:
884-BAS40-06-G3-18
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAS40-06-G3-18
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS40-06-G3-18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    125°C Max
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA