  • BAS40-06T-7-F-36
BAS40-06T-7-F-36
advertisement
Manufacturer No:
BAS40-06T-7-F-36
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BAS40-06T-7-F-36
Package:
SOT-523
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~125°C SOT-523 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BAS40-06T-7-F-36
  • Package / Case
    SOT-523
  • Supplier Device Package
  • Part Status
    Obsolete
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC