  • BAS4006E6327HTSA1
BAS4006E6327HTSA1
advertisement
Manufacturer No:
BAS4006E6327HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BAS4006E6327HTSA1
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAS4006E6327HTSA1
Purchasing and Inquiry
BAS4006E6327HTSA1 Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1V.The maximum output voltage is 0.12A.The device operates when the forward voltage is set to 120mA.
BAS4006E6327HTSA1 Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.12A
BAS4006E6327HTSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BAS4006E6327HTSA1 applications of rectifier diode array.
  • Crowbar applications
  • Battery chargers
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Rectifiers for UBS
Step5Bar-code shipping tag
BAS4006E6327HTSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BAS40-06
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    120mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.12A
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Current - Average Rectified (Io)
    120mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    120mA
  • Reverse Recovery Time
    100 ps
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200mA