  • BAV70E6327HTSA1
BAV70E6327HTSA1
advertisement
Manufacturer No:
BAV70E6327HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BAV70E6327HTSA1
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAV70E6327HTSA1
Purchasing and Inquiry
BAV70E6327HTSA1 Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 1V to operate the device.Voltage 80V is always the operating voltage for the component.The device operates when the forward voltage is set to 200mA.From the part, a current of 200mA can be drawn.Capacitance in this device is approximately 1.5pF farads.Array is powered by a reverse voltage peak of 150nA.A device like this produces the most 250mW heat (energy loss or waste).
BAV70E6327HTSA1 Features
1V forward voltage
80V voltage
1.5pF farads
a peak voltage of 150nA
a reverse voltage peak of 150nA
BAV70E6327HTSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BAV70E6327HTSA1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • General Rectification
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
BAV70E6327HTSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current
    200mA
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150nA @ 70V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 150mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Breakdown Voltage
    70V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    4 ns
  • Peak Reverse Current
    150nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    4.5A
  • Reverse Voltage
    80V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    4.5A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5pF
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    200mA
  • Base Part Number
    BAV70
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Voltage
    80V
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed