  • BAV70-HE3-08
BAV70-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
BAV70-HE3-08
HK JDW NO:
884-BAV70-HE3-08
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAV70-HE3-08
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAV70-HE3-08
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.788352mg
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Max Power Dissipation
    350mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.5μA @ 70V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 150mA
  • Forward Current
    250mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.25A
  • Current - Average Rectified (Io)
    250mA DC
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    250mA
  • Reverse Recovery Time
    6 ns
  • Peak Reverse Current
    2.5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2A